Plynové kotle lze rozdělit podle typu odvodu spalin, účinnosti a podle umístění v objektu takto:
- plynové kotle s odtahem spalin do komína (atmosférické komínové)
- plynové kotle s odtahem spalin skrz zeď nebo střechu (atmosférické turbo)
- kondenzační kotle
Tyto uvedené typy se dělí podle jejich konstrukce a místa instalace na stojaté či stacionární a nebo zavěšené na stěně, tedy nástěnné.
Klasické kotle stacionární mají odvod spalin komínem (tento musí být vyvložkován). Účinnost těchto plynových klasických kotlů se pohybuje okolo 89-92%. Tyto kotle jsou nejlevnější variantou, je však potřeba připočítat náklady za vyvložkování komínového tělesa. Stacionární jsou určeny pouze pro vytápění. Ohřev teplé vody se u nich řeší připojením nepřímotopného zásobníku. Nástěnné kotle (komínoví, turbo) bývají v provedení nejenom pouze pro vytápění, ale i s průtokovým ohřevem teplé vody. Také jsou typy kotlů, které mají pro ohřev teplé vody zabudovaný zásobník.
Ekonomicky výhodnější, ale pořizovací hodnotou dražší jsou kondenzační kotle. Jejich výhodou je vysoká účinnost. Uvádí se účinnost až 111 %. Kotle pracují v nízkoteplotním režimu a proto jsou předurčeny hlavně pro podlahové vytápění. Při výměně stávajícího kotle s úmyslem nahradit jej kondenzačním, doporučujeme obrátit se na odborníky.
Co je potřeba při výběru kotle zohlednit: Velikost vytápěného prostoru v m3, umístění kotle, zda v místě kde kotel bude nainstalován je k dispozici komín, možnost odvodu spalin u turbo kotle, jaký bude požadavek na množství teplé vody, v jaké cenové hladině se chcete či můžete pohybovat.
Komínové kotle musí mít zabezpečeno přivětrání a to z vnějšího prostoru.